511 Tööpakkumist | 30 Tööotsijat | 142 Ettevõtet

Osaline tööaeg – variant mida tuleks kaaluda

Osaline tööaeg või täistööaeg?

Osaline tööaeg on variant mida kahjuks paljud inimesed ei kaalugi. Planeerides oma karjääri, tasub aga analüüsida erinevaid võimalusi. Kui enamasti on tähelepanu all töö iseloom, asukoht või kindel ettevõte. Ühe tegurina on oluline ka kaaluda kas töötada täis- või osakoormusega. Mõlemal viisil on omad plussid-miinused ning kumba valida?

Sõltumata meie vanusest, haridusest või unistustest on kõigil sama palju aega – 24 tundi ööpäevas.

Käies täiskohaga tööl, veedame ligi kolmandiku oma päevast ametikohustusi täites ning osakoormusega töö jätab meile rohkem aega pere või eneseteostuse jaoks olgu selleks siis sport, õpingud või mõni harrastus.

Täiskohaga töö tagab parema materiaalse kindlustunde. Samuti on mitmeid ameteid, kus osakoormusega töötades on keeruline püsida konkurentsivõimeline.

Samuti aitab täiskohaga töö liikuda kiiremini edasi karjääriredelil ning tihti on ka töökoha poolt rohkem boonuseid. Enne kui otsustad vajaliku töökoormuse üle, proovi vastata alljärgnevatele küsimustele.

 

Kas Sinu soovitud ametikohal on võimalik töötada osakoormusega või mitte?

Mited positsioonid võimaldavad töötada osakoormusega, kuid üldiselt on lihstam olemasoleva tööandjaga läbi rääkida ning vähendada olemasoleva töö koormust.

Osakoormus ei tähenda alati tööaja vähendamist poole võrra – üks vaba päev või võimalus kokulepitud ajal töölt varem lahkuda või tulla aitavad lahendada ajadefitsiiti ning säilitada töökoht.

Kõige paindlikum sektor tööaegade osas on teenindussektor, mistõttu sobib see hästi tudengitele.

Kui oled hea inimestetundja ja ei karda suhtlemist, sobib ka hästi müügitöö.

Kui oled lõpetamas ülikooli ning soovid erialast tööd, võid kandideerida ka täisajaga kohale ning lubada pärast õpingute lõppu asuda tööle täiskoormusel.

 

Kas Sa saad endale osakoormusega tööd lubada?

Kui plaanid asuda tööle osakoormusega, tee ülevaade oma kuludest ja tuludest ning veendu, et vähenenud sissetulek ei sea Sind majanduslikult raskesse olukorda.

Vaata üle oma viimase nelja kuni kuu kuu kulutused ja pane peamised väljaminekud kirja.

Lisaks igapäevasele toimetulekule on kasulik omada ka “mustade päevade” fondi, kust saab võtta raha ootamatute olukordade puhul ning tasub ka meeles pidada, et väiksem palk tähendab ka väiksemat pensionit ja vanemahüvitist.

 

Kumb on Sinu jaoks olulisem – vaba aeg või karjäär?

Valdav osa osakoormusega töö otsijaid on üliõpilased, kes vajavad sissetulekut kuid ei saa koolikoormuse tõttu neljakümnetunnist töönädalat endale lubada, seega on osaline tööaeg neile suisa ideaalne. Töökoormuse vähendamise ajendiks võib olla ka soov veeta rohkem aega koos perega või pühendada oma hobidele ja unistustele. Tihti võib töö kõrvalt viljelema hakatud hobi viia uute väljakutsete ning karjäärivalikuteni.

Kui aga Sinu jaoks on oluline valitud sektoris või ettevõttes karjääri teha ning läbi lüüa, on täiskoormusega töötades eelised. On raske millelegi pühenduda, tehes seda poolikult. Samas tuleb arvestada, et ehkki valdav enamus tööandjaid eelistab edutada neid, kes on rohkem pühendunud, kuid andekas ja lojaalne inimene võib karjääri teha töötundide arvust sõltumatult. Lõpuks loeb ikkagi tulemus, mitte töötundide arv.

Enne, kui otsustada osakoormusega töö kasuks, uuri hilisemate arusaamatuste vältimiseks järele, kas ettevõttesisesed boonussüsteemid nagu näiteks sporditoetus, preemiad, suve- ja talvepäevad kehtivad.

Kui vajad juurde veidi vabat aega, et tulla toime õpingutega või väikese lapsega, on võimalus ka tööandjaga läbirääkida ning leida paindlikum lahendus, olgu selleks siis tööaja nihutamine või osaliselt kodus töötamine.

Nii nagu karjääri ja töökoha valik peaks olema läbimõeldud otsus, on vajalik otsustada ka töökoormuse üle. Pane paika on ajalised ja ka rahalised vajadused ning leia sobivaim lahendus.

 

« »

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Copyright © 2023 SinuCV | Kasutustingimused | Privaatsuspoliitika | Meist