511 Tööpakkumist | 31 Tööotsijat | 136 Ettevõtet

Motivatsioonikiri – edu võti või mahavisatud aeg?

 

Tööle kandideerides tuleb tihti esitada lisaks CV-le ka motivatsioonikiri, mida aga teha siis kui töökuulutuses pole motivatsioonikirja otseselt nõutud?

Motivatsioonikirja koostamine on ajamahukas ja keeruline ettevõtmine ning kas tasub seda ka siis teha, kui kirja pole otseselt nõutud? Missugune on hea kirjatükk, mis aitab pääseda tööintervjuule?

 

Motivatsioonikirja eelised

Tööandjale edastatud CV on enamasti 2-3 lehekülge fakte, hästi kirjutatud motivatsioonikiri seevastu võimaldab end muuta tööandja jaoks huvipakkuvaks ning jutustavas vormis põhejndada sobivust kandideeritavale kohale.

CV’s on võimalik tuua välja keeleoskus, varasemad töökohad ja läbitud koolitused, motivatsioonikirjas on aga võimalus omandatud kogemused ja saavutused lahti kirjutada ning veenda tööpakkujat oma väärtustes.

Samuti on selles võimalus välja tuua olulisi detaile, mida CV-ga ei saa edasi anda, näiteks kinnitada valmisolekut kolimiseks, kui otsustate kandideerida senisest elukohast kaugemal asuvale töökohale või põhjendada sobivust ametikohale, mille osas puudub erialane haridus või töökogemus.

Hästi kirjutatud ja soovitud positisooni või tööpakkuja kuvandiga sobiv CV lisa näitab, et kandidaat on töökohast huvitatud ning valmis ka panustama. Motivatsioonikiri mitte ainult ei edasta lugejale teadmisi, vaid aitab veenduda ka kirjalikus väljendusoskuses ja analüüsivõimes.

Kui oled leidnud enda jaoks atraktiivse tööpakkumise, Sul on piisavalt aega eeltööks ja kirjutamiseks, kuid motivatsioonikirja pole otseselt küsitud, tasub see ikkagi lisada. Personaalne pöördumine aitab Sind teistest konkurentidest eristada ning annab igal juhul plusspunkte.

 

Mida pidada silmas motivatsioonikirja koostamisel

Selle koostamine on eelkõige loominguline tegevus. Samas on üldkehtivad reeglid, millest tasub kinni pidada:

  • Tegemist on ärikirjaga, kasuta ladusat, kuid formaalset keelekasutust. Võimalusel hoidu emotsionaalsusest ja liigsetest hinnagutest (näiteks uue potentsiaalse tööandja ülistamine või olemasoleva halvustamine).
  • Motivatsioonikiri pole CV ümberjutustamine.
  • Kirja pikkus on 1 – 1,5 lehekülge ja korrektselt vormistatud (tekst on liigendatud, tekstisuurus 12, kiri Times New Roman).
  • See peab vastama küsimustele: Miks Sina sellele kohale sobid ja Miks Sina seda kohta soovid. Proovi jälgida kindlat struktuuri – sissejuhatus, sobivus antud positisoonile, Sinu huvi töökoha vastu ja põhjus kandideerimiseks ning kokkuvõte.
  • Tee põhjalik eeltöö ning kasuta kirja koostamisel märksõnu, mis on seotud soovitud positisooni ja ettevõtte väärtustega.
  • Küsi nõu spetsialistilt, mitte healt sõbralt. Anna oma motivatsioonikiri enne ärasaatmist kellelegi lugemiseks. Võimalusel vali inimene, kes ise tegeleb värbamise ja uute töötajate otsimisega või on sellega varasemalt kokku puutunud.

 

Millal jätta see CV-le lisamata

Motivatsioonikirja mittelisamine on parem kui halvasti tehtud kirjutis. Ladusas keeles asjakohane ning huvitav motivatsioonikiri annab selge eelise, vastupidine olukord on aga samuti võimalik.

Kui kirjutamine pole Su tugevaim külg või kui puudub võimalus teha põhjalik eeltöö ja koostada ainulaadne motivatsioonikiri, mis müüb sind tööandjale juba enne intervjuud, saada vaid CV.

Võid alati ka koos CV saatmisega helistada ettevõttele, kuhu kandideerid, ning küsida rääkida konkursi korraldajaga. See on järgmine parim variant, kui kirjutamine ei ole Sinu tugevaim külg.

Kui Sul on aega ja oskuski aga Sa kahtled, kas kirjutada motivatsioonikiri või ei, on õige vastus – jah. CV-le läbimõeldult lisatud dokumendid mitte ainult ei anna Sinust paremat ülevaadet tööandjale, vaid näitavad ka, et oled kandidatuuri läbi mõelnud ning veendunud, et saad soovitud tööga hakkama.

Proovi vältida stamplauseid, emotsionaalsust ning ole konkreetne. Head kirjutamist!

« »

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Copyright © 2023 SinuCV | Kasutustingimused | Privaatsuspoliitika | Meist