511 Tööpakkumist | 30 Tööotsijat | 142 Ettevõtet

Kaaskiri või motivatsioonikiri – mis on erinevused?

 

Kui kandideerid uuele töökohale ja CV-le on lisatud ka kaaskiri siis soovid kindlasti jätta laitmatut ja unustamatut muljet. Lisades CV-le vabas vormis kirjutist hindame enamasti iseenda vaatenurgast ning tihti võib meie nägemus erineda personalitöötaja omast. Kuid personalitöötaja jaoks on kõige olulisem aeg…

Meeldib see meile või mitte, neid inimesi, kellel on piisavalt aega igasse kirjutisse süveneda, on vähe. Selleks, et mitte olla järjekordne anonüümne massist eristamatu kaas- või motivatsioonikirjaga töölesoovija, tuleb personaliinimest positiivselt üllatada.

 

Milleks motivatsiooni- või kaaskiri?

Kandideerides uuele töökohale ei pruugi alati kaas- või motivatsioonikirja nõue rõõmustada. Kirja kirjutamine nõuab aega ja panustamist ning aktiivse tööotsijana võib Sul olla valikus enam kui paar töökohta. CV-le lisaks kirja kirjutamine võib tunduda tarbetu ning puudub ka veendumus kirja lugemise osas.

Personalitöötaja jaoks on CV enamasti sarnaste faktide kogum. CV põhjal saab välja selekterida need inimesed, kes suure tõenäosusega ei sobi, kuid valdav osa kandideerijaid on sarnase taustaga – enamik on lõpetanud keskkooli, omab positsiooni jaoks vajalikku haridust ja/või töökogemust.

Tihti kandideerib ühele kohale kümneid inimesi ning millegi põhjal peab tegema valiku. Vabas vormis kirjutatud motivatsiooni- või kaaskiri võimaldab aru saada, kas kandidaat sobib ka ettevõtte teiste töötajate ja üldiste väärtushinnangutega.

 

Kirjuta faktid lahti

Kaas- või motivatsioonikiri annab võimaluse põhjendada oma sobivust kandideeritavale kohale ja avada CV-s esitatud fakte. Seal saab selgitada näiteks töökohavahetust, täpsustada keeleoskuse taset ning tuua välja oma tugevusi ja veenda tööpakkujat oma väärtustes. Samuti saab kaaskirjas põhjendada sobivust ametikohale, mille osas puudub erialane haridus või töökogemus.

Personaalselt koostatud kiri aitab tööpakkujat veenda Sinu analüüsi- ja väljendusoskuses, Seetõttu võta kirjutamiseks aega ja mõtle läbi, millest ja kui palju kirjutatud. Liiga pikk, arusaamatu või oluliste kirjavigadega tekst võib lugejat pigem ärritada.

Kui tööpakkumises pole otseselt kirja küsitud, kuid kui Sul piisavalt aega eeltööks, tasub see ikkagi esitada. Isiklik pöördumine näitab piisavat tahet ja huvi positsiooni vastu ning aitab eristuda teistest kandidaatitest.

 

Kaaskiri

Oma olemuselt ei ole väga suurt erinevust kaas- ja motivatsioonikirja vahel. Mõlemad kannavad sama eesmärki – annavad Sulle võimaluse ennast maha müüa ja veenda oma sobivuses kandideeritavale kohale.

Pea meeles, et see, mida kaaskirja lugeja Sinu kirja lugema hakates mõtleb on: “Nonii, põhjenda mulle asjalikult ja kiirelt, miks peaksin just sind eelistama?”

Sõltuvalt ametikohast ja positsioonist soovitakse kas motivatsioonikirja või kaaskirja. Üldiselt mõeldakse kaaskirja all vabas vormis kirjutist mõnele töökohale kandideerides. Kaaskiri on ametlikum ja selle üheks eesmärgiks on teavitada tööandjat kandideeritavast positsioonis.

Samuti peab kaaskirjas olema kinnitus, et olete konkursi ning töökoha tingimustega tutvunud. Kaaskirjale on soovituslik lisada ka põhjendus, miks just teie sobite antud positsioonile ning samuti aitab see avada CV’s esitatud fakte.

Motivatsioonikirja soovitakse enamasti, kui kandideerite akadeemilisele positsioonile või soovite osaleda mittetulundusühingu tegevuses.

 

Motivatsioonikiri

Kandideerides mõnele positsioonile, pakume me eelkõige tööandjale oma oskusi, akadeemiliste positsioonide puhul on kandideerimistingimustest tulenevalt töösoovijatel sarnane haridus ja töökogemus.

Mittetulundusühingu tegevuse puhul on samuti kaalukeeleks inimese motivatsioon pakutud tööd teha ja ettevõtmisesse panustada.

Mida teha aga siis, kui kandideerite töökohale, mis pole seotud ei MTÜ ega akadeemise positsiooniga kuid ometigi soovitakse mitte kaaskirja, vaid motivatsioonikirja?

Sellisel juhul püüa aru saada, mis on selle põhjuseks? Ehk on tegemist positsiooniga, kus isikuomadused on olulisemad kui varasem töökogemus. Sellisel juhul võid küll oma kvalifikatsiooniga tööandjale muljet avalda, kuid töö saamiseks pead suutma ka piisavalt näitama üles motivatsiooni ja huvi.

Soov saada motivatsioonikirja väljendab tööandja ootusi saada põhjalikum ülevaade kandidaadi tugevatest külgedest, senistest saavutustest ja veenduda huvist töökoha vastu.

QNMBHQUV

« »

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Copyright © 2023 SinuCV | Kasutustingimused | Privaatsuspoliitika | Meist